Mısır Tarihinde Büyü ve Büyücülük

Mısır Tarihinde Büyü ve Büyücülük

Mısır, pek çok anlamda antik çağın en gelişmiş medeniyetleri arasında yer alırdı. Düzenli ordusu, tarım sistemleri, matematiğe olan ilgileri, uzaya olan ilgileri ve aşırı dozda inançları nedeniyle pek çok konu üzerinde durabilecek düzene sahiplerdi. Mısır tarihinde büyü ve büyücülük de günümüz tarihi için oldukça popüler hale geldi. Peki, gerçekte Mısır’da büyü ne kadar popülerdi? Ne amaç ile kullanılıyordu ve büyüye olan inanç hangi safhadaydı?

Bilindiği üzere Mısır hiyerarşisinin en tepesinde firavunlar bulunurdu. Bu tepenin bir aşağısında yer alan basamak ise baş rahipler ve zenginler tarafından doldurulurdu. Ancak Mısır’ın baş rahipleri bazı dönemlerde kendilerinin büyücü olduğunu da iddia etmektelerdi. Mısır’daki inancın tek tanrılı olmaması nedeniyle, baş rahiplerinin iddia edilen güçleri de doğrudan büyü ile ilişkiliydi. Bu da onları Mısır’ın en önemli insanları haline getirdi.

Antik Mısır’ın Büyüye Bakış Açısı

Mısır’da büyüye sadece saygı duyulmuyor, ona ayrıca ihtiyaç duyuluyordu. Uzak doğu ve orta Asya ülkelerinin bazılarında manevi açıdan rahatlamak için uygulanan meditasyon ve yoga gibi son derece eski tekniklerin insan vücudu ya da ruhu üzerinde gerçekten etkili olduğu bir gerçekti. Aynı ihtiyaç, tüm büyük uluslara hakimdi.

Mısır’da bu büyük uluslardan biri olarak, pek çok çözüme büyü adı veriyordu. Şifacılık ve maji de bu isimleri sık sık alabiliyordu. Hiyerarşinin tepe noktasındaki kişiler büyü ile tehdit edilebiliyor ya da büyü ile mükafatlandırılacakları iddia edilebiliyordu. Öyle ki bu tehditler, baş rahipler tarafından firavunlara karşı bile savrulabiliyordu.

Büyü Mü Enerji Mi?

Hakkında pek de fazla şey bilmediğimiz konular üzerinde isimler düşünürken, yanlış ifade etme yanılgısına düşebiliyor olmak gayet mümkündür. Büyü ve enerji sanatı birbirinin aynısı değildir. Büyü, enerjiyi yönlendirmenin sadece bir yoludur. Evren’de hemen her organik cismin kendine has bir enerjisi bulunur.

Tıpkı yediklerimiz, beynimiz ve bedenimiz için enerji oluşturduğu gibi. Ve bu enerji tüketimi esnasında vücudumuz, gereksinim duymadığı sindirilmiş fazlalığı da içinden dışarıya çıkartmak istemektedir. Çünkü Evren’in düzeni tam olarak böyledir. Peki, manevi enerjimiz hangi durumlarda ortaya çıkar ve bedenimizden dışarı atılması gereken enerjiyi yok etmek için neler yapıyoruz? İşte Mısır bu soruyu, binlerce yıl önce sormaktaydı. Modern çağda ise manevi enerjiye olan önem, henüz yeni yeni verilmeye başlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here