Aşık Etme Büyüsü Etkili Midir

 

Adem’in İlk Eşi Havva mı?

İslam dininin temel inanışına göre, Allah önce Hz. Adem’i sonra onun kaburga kemiğinden Hz. Havva’yı yaratmıştır. Peki Havva’dan öncesi var mı? Allah neden Havva’yı Adem’in kaburga kemiğinden yarattı? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını ilmi bilgiler ışığında aydınlatmaya çalışacağız.

Lilith efsanesi, Museviliğin ve Hristiyanlığın gizli kalmış mitlerindendir.

Lilith ve Adem’in Hikayesi

Mezopotamya medeniyetlerinden Sümerler ve Babillerin mitolojisine göre Tanrı, insanlığın başlangıcı için Adem ve Lilith’i yarattı. Çift cennet bahçesinde yaşamaya başladı. Adem ile Lilith mutlu bir çift değildi. Çünkü günümüzdeki ilişkiler gibi çiftin arasında sorunlar vardı. Adem, kendisine hizmet edilmesini bekliyor, her olaya farklı şekilde yaklaşıyordu. Çiftin en önemli sorunu ise cinsel hayatlarındaki uyuşmazlıktı. Adem ilişki sırasında kadının sürekli altta olmasını istiyor, Lilith ise bu durumu aşağılayıcı buluyordu.
Kısacası Adem hep üstünlük taslıyor, Lilith ise ikisinin de topraktan yaratıldığını eşit olduklarını savunuyordu. Sonunda beraber yaşamalarının imkansız olduğuna karar verdiler. Lilith Tanrı’nın söylenmemesi gereken adını söyledi ve Lilith uçup gitti. Bu isim cennetten çıkış için tek parolaydı. Yeryüzünde Kızıldeniz yakınlarındaki bir mağaraya sığındı.

Lilith’ in Şeytan ile İlişkisi

Kendisine sunulan nimetleri reddettiği için artık Lilith’ in yeri dışlanmışların yanı olacaktı. Yani artık şeytanlar ve cinler ile beraber yaşayacaktı.
Lilith şeytanın kendisi olan Şamael ile ilişkiye girdi ve şeytandan çocukları oldu. Hem de günde yüz çocuk kadar fazla bir sayıda.
Bu sırada Adem, Lilith’i geri istemekteydi. Lilith’in geri dönmesi için Sansanvai, Sanvai, Semangelof isimli 3 meleği Lilith’i ikna etsinler diye gönderdi. İkna olmadığı takdirde her gün doğan çocuklarının öldürülmesini emretti.
Lilith ikna olmadı, bu yüzden her gün doğan çocukları melekler tarafından öldürüldü.

Lilith duyduğu acı ile bundan sonra dünyaya gelen her bebeği ve annesini öldürmeye ant içti.
Lilith artık kötülerin safına geçmişti.

Efsaneye geri dönecek olursak, Adem üzgündü ve Tanrı, Adem uyurken onun kaburga kemiğinden Havva’yı yarattı. Havva, görünüş olarak Lilith’e o kadar çok benzer ki, Adem onun başka biri olduğunu anlamadı. Onun Lilith gibi ona karşı çıkmamasını ise ‘nihayet hidayete erdi ve yola geldi’ diye yorumladı.

Lilith ise artık bütün insanoğlunun başına gelen kötülüklerin sebebi olmuştur. Hamile ve lohusa kadınlara musallat olup, düşük yapmalarına, bebeklerin ölü doğmasına neden olur, yalnız yatan erkeklerin düşlerine girerek onlara erotik düşler gördürüp bunun verimiyle onlardan hamile kalır ve cinlerin nüfusunun artmasına katkıda bulunur. Aynaları yurt edinip, özellikle aynaya çok bakan kadınları kendi safına çeker.
Lilith bu nedenle bazı kaynaklarda ilk feminist kadın olarak anılmaktadır. Günümüzde yeni doğan bebeklere nazar boncuğu takılması, lohusaların yalnız bırakılmaması ve kadınların üç dakikadan fazla aynaya bakmamasının  söylenmesi bu nedenlerdendir.